SPORDA MOTİVASYONU KAYBETMEMEK İÇİN NELER YAPMALI?

Bana sorarsanız yeni başlangıçlar için en doğru zaman Ekim ayıdır.

Düşünün, yaz boyunca hepimiz kendimizi saldık, kredi kartlarımızdaki limiti son kuruşuna kadar kullanarak upuzun bir bayram tatili yaptık, okulların açılması, işlerimizin başına dönmemiz derken yaz rehavetini üzerimizden atmamız her zamankinden daha uzun vakit aldı. Rutinimizi tekrar yerine oturttuktan sonra yepyeni bir bakış açısıyla sonbaharı karşılamanın, kendimize yeni hedefler koymanın zamanı tam da şimdi.

Eğer hedeflerinin arasında uzun bir aradan sonra veya belki de hayatında ilk defa spora başlamak varsa, bu hedefi sürdürebilir bir alışkanlığa çevirmek için dikkat edebileceğin noktalar var. Şu anda muhtemelen motivasyonun en doruk noktada; bir haftadır hiç kaçamak yapmadan sağlıklı besleniyorsun, haftanın 3 günü ofisten çıkıp koşturarak kendini spor salonuna atıyorsun ama bunun uzun sürmeyeceğinden korkuyorsun. Aşağıdaki kısa yolları uygulayarak motivasyonunu yüksek tutmayı garantileyebilirsin.

 

Yeni hedeflerini bir deftere not et, haftalar sonra dönüp baktığında hangilerinde ilerleme kaydedip hangilerinde takıldığını görmek seni motive edecek.

Yeni hedeflerini bir deftere not et, haftalar sonra dönüp baktığında hangilerinde ilerleme kaydedip hangilerinde takıldığını görmek seni motive edecek.

 

Rutinini boz

Haftanın bir günü spor saatini değiştir. Eğer haftada üç akşam ofisten çıkıp salona gidiyorsan, eve geç gelmekten sıkılmaya başlaman çok normal. Rutini bozarak hem günlerini rahatlatacak ve istediğinde arkadaşlarınla sosyalleşecek, hem de antrenman yapmayı bir mecburiyet gibi hissetmeyeceksin. Üstelik haftada 7 gün var, neden sporunu sadece hafta içi günlerine sıkıştırasın ki?

 

Kendine bir hedef koy

Bu belki 3 ay içinde bir uzun mesafe koşusuna katılmak, belki hiç ara vermeden 15 tane şınav çekmek, belki de eski bir kot pantolonuna yeniden sığmak. Hedefin ne olursa olsun, onu göreceğin bir yere yaz. Ama hedefinin ulaşılabilir bir şey olduğundan emin ol.

 

Benim yeni hedeflerim arasında esnekliğimi artırmak var, bu da sabırla çalışmak anlamına geliyor...

Benim yeni hedeflerim arasında esnekliğimi artırmak var, bu da sabırla çalışmak anlamına geliyor...

 

Bakış açını değiştir

Sporu zayıflamak için mecburen yapma düşüncesinden uzaklaş. Onun yerine kendine ayırdığın bir saat olarak ele al ve her spor salonundan çıktıktan sonra kendini ne kadar iyi hissettiğini hatırla. Bugüne kadar kaç defa egzersiz yaptıktan sonra ‘Keşke yapmasaydım’ dedin? Muhtemelen hiç.

 

Kendini ödüllendir

Eğer seni motive edecekse ufak bir ödülün ne kadar zararı olabilir ki? Bu, en sevdiğin kafede bir spor sonrası ara öğün yapmak, arkadaşınla kahve için buluşmak, yeni spor kıyafetleri almak veya buhar odasında kaslarını gevşetmek olabilir. Keyfin ne istiyorsa onu yapmakta özgürsün, tabii mantık çerçeveleri dahilinde. Her spor sonrasında canın istedi diye bir kase dondurma yiyerek emeklerini çöpe atma.

 

Spor sonrası yorgun kaslarımı dinlendirirken sevdiğim kafelerden birinde lezzetli bir şeyler yemek en büyük keyfim.

Spor sonrası yorgun kaslarımı dinlendirirken sevdiğim kafelerden birinde lezzetli bir şeyler yemek en büyük keyfim.

 

Spor arkadaşı edin

Kimseyi tanımadığın bir spor salonuna gitmek, yabancı yüzler görmek seni ortamdan soğutabilir. Eğer seninle spora gelecek bir arkadaş bulamadıysan salonda geçirdiğin vakti sosyalleşme olarak da düşün, nasıl olsa orada herkes benzer hedeflere sahip; daha sağlıklı ve güçlü bir bedene sahip olmak. Tekrar tekrar gördüğün kişilerle sohbet etmeye başla, bir sonraki derse gelip gelmeyeceklerini sorarak onları da motive et, hatta yeni tanıştığın birisiyle sözleşerek her hafta aynı saatlerde derse gelmeye çalış. Birine karşı sorumluluk hissi duymak tahmin ettiğinden çok daha motive edici olacak.

 

Neden spora başladığını hatırla

Sırt ağrılarından kurtulmak, kilo vermek, daha aktif bir hayat yaşamak, sabahları uyandığında kendini daha zinde hissetmek veya nefes nefese kalmadan yokuş çıkabilmek. O ne olursa olsun, seni spora başlattıran sebebi hatırla. Hedefine ulaştıkça ondan bir daha uzaklaşmak istemeyeceksin.

 

Dinlen

Evet doğru duydun, spora başladın diye her günü aktif geçirmen, kan ter içinde kalarak egzersiz yapman gerekmiyor. Bedeninin vakti geldiğinde dinlenmesi lazım ki bir sonraki antrenmana hazır olsun. Eğer her gün kendini yorar ve dinlenmen gereken zamanları göz ardı edersen egzersiz performansını etkiler ve bir sonraki antrenmanından istediğin verimi alamazsın. Bu riske girmemek için en sağlıklı düzen iki gün spor yapıp bir gün dinlenmek. Dinlenme günlerinde yan gelip yatman gerekmiyor, istersen bütün günü dışarıda mağazaları dolaşarak aktif bir şekilde geçir, istersen de hafif bir esneme ve yoga seansı yap, ama hem ruhen hem bedenen dinlendiğinden emin ol. Canın bütün gün uzanıp koltukta dizi mi izlemek istedi? Arada mutlaka böyle bir gün geçir, emin ol bedeninin zaman zaman buna da ihtiyacı var.

 

Dinlenmek spor yapmak kadar önemli, kendine vakit ayırmayı unutma.

Dinlenmek spor yapmak kadar önemli, kendine vakit ayırmayı unutma.

 

Önemli olan sporu kafada büyütmeyip, hayatımızın içine entegre edebilmek. Sen de püf noktaları bir kenara not et ve sporla uzun vadeli bir ilişkiye başla. Bedenine iyi bakmayı unutma, o, sahip olduğun en değerli şey.