SPORU YAŞAM TARZI YAPMANIN 6 YOLU

Spor yapmayı sevmiyorum ama fit bir vücuda sahip olmak istiyorum diyenlerden misiniz? Heidi Klum genlerine sahip olmadığınız sürece bunun imkansıza yakın olduğunu siz de biliyor olmalısınız. Düzenli spor ve iyi beslenme alışkanlığı ile sağlıklı ve sıkı bir vücuda sahip olmamak işten değil, ancak işin bonusu da var; spor hastalıksız, ağrısız, kaliteli bir hayatın sırrı. Daha fazla vakit kaybetmeyin, sporu yaşam tarzı haline getirmenin yollarını siz de uygulayın.

 

sevdiğin sporu bul

Eğer siz de 10 kere spor salonuna yazılıp üyeliğinizi yaktıysanız, kalabalık salonların size göre olmadığı kuvvetle muhtemel. İşin sırrı sevdiğiniz sporu bulmakta, bu belki yoga, belki ağırlık antrenmanı, belki de yüzme olacak. Unutmayın spor tek bir şeyle limitli değildir, dans da spordur, sıkı yürüyüş de. Sevdiğiniz şeyi bulduktan sonra spor yapıp yapmadığınızı düşünmeyeceksiniz bile.

 

Uzaklara bakma

İster spor salonu olsun ister yoga veya Pilates stüdyosu, eğer spor yaptığınız yer evinize veya iş yerinize yakın değilse düzenli devam etme ihtimaliniz oldukça düşük. Spora gitmeniz 45 dakikanızı alıyorsa, hele ki İstanbul trafiğinde bunun rahatlıkla iki katına çıkma ihtimali varsa, üyeliğinizi yaptırırken sahip olduğunuz motivasyon zamanla düşecektir. Siz siz olun, ya iş öncesi veya sonrası gidebileceğiniz yakınlıkta, ya da evinize yürüme mesafesinde bir yerde spor yapın. Bu şekilde, yoğun günleriniz içinde bir de ne zaman spora zaman ayıracağınızı düşünmeniz gerekmez, çünkü spor her zaman burnunuzun dibinde.

 

arkadaşınla spor yap

Bir elin nesi var, iki elin sesi var deyimi spor için de geçerli. En iyi motivasyon bir arkadaşla aynı şeye baş koyup birlikte ilerlemek. Birlikte spor yapmanın psikolojisi bambaşka; hem arkadaşınıza karşı sorumlu olma duygusu, hem de tatlı bir rekabet ortamı sizi daha motive edecek, sporu daha da eğlenceli kılacak. Üstelik bir hoca eşliğinde özel ders almak isterseniz maliyeti de düşüreceksiniz.

 

Yeni bir şey dene

Yenilik hem bedenimizi hem zihnimizi taze tutar. Eğer düzenli yoga yapıyorsanız bir ay yoga pratiğinize koşuyu da ekleyin. Veya belki hep at binmeyi merak ettiniz, ders almaya başlayın. Birkaç ayda bir yeni bir spor türü deneyin, belki de uzun süredir aşık olmayı beklediğiniz sporu bulacaksınız.

 

Yürümek de spordur

Haftanın dört günü salona gitmek hem yoğun iş temposu hem de motivasyon açısından zor olabilir, ancak her zaman yürüyebilirsiniz. Bir gün salonu kaçırdığınız için kendinize kızmayın, o gün daha fazla yürümeye, asansör yerine merdiven kullanmaya çalışın, bir bakmışsınız gün sonunda 7-8 km yürümüşsünüz bile.

 

Bakış açını değiştir

Sporu zayıflamak amaçlı yapmayı ve özellikle yazdan bir ay önce spora başlamayı bırakın. Sağlıklı ve güçlü bir beden kuvvetli bir bağışıklık sistemi, ileri yaşlarda kemiklerinizi koruyacak kuvvetli kaslar, ağrımayan sırt, diz ve boyun için temel yaratmak demek. Kendinize sporu kilo vermek için değil bedeninizi dinç tutmak için yaptığınızı hatırlatın, hareket düzeninizin bir parçası olsun.