KARABUĞDAYLI ÇITIR GRANOLA

Türkiye’ye geri döndüğüm ilk haftalarda kafayı granola ile bozmuştum, Amerika’da yaşarken hiç düşünmeden satın aldığım paket granolanın burada 3-4 misli fiyatına satıldığını fark edince resmen yıkılmıştım. Tabii o zamanlar bu listeye daha sonra eklenecek yemekler olduğunun da daha farkında değildim (bkz. tatlı patates, kuşkonmaz, hindistan cevizi suyu /sütü / yağı). Tıpkı Tarçınlı Granola tarifimde yaptığım gibi yeni tarifler üretmeye başlayınca aklıma zamanında bir marketten aldığım kıtır kıtır bir granola geldi, içinde ne olduğunu çok iyi hatırlamıyorum ama ben deneme yanılma sonucunda karabuğdayın çok uygun olduğunu gördüm. Hem karabuğdayın çokgen şekli de çok hoşuma gidiyor.

Granola

Karabuğday süper besinler sırasında ilk 10’a girecek nitelikte. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kötü kolesterol değerlerini ve kan basıncını düşürüyor, bol lif içeriği ile sindirim sistemini kuvvetlendiriyor, tokluk hissini uzatarak kilo korumada yardımcı oluyor. Daha ne olsun ama değil mi? Kendisi son birkaç senedir masalarımızda sebze ve et yemeklerinin yanında yerini almaya başladı ve alışık olduğumuz pilav ve bulgura ihanet etmemizi sağladı. Ancak karabuğdayı farklı şekillerde de yemek mümkün, mesela bu tatlı granola tarifindeki gibi kıtır kıtır yaparak. Hazırlanışında yazdığım gibi, pişirirken mutlaka arada sırada karıştırın ki fazla yanıp acı bir tat almasın. Kuru meyve seçiminde ise istediğiniz meyveyi seçebilirsiniz, ben şahsen vişne kurusunun ekşiliğini çok yakıştırdım.

Granola
Granola

Malzemeler & Hazırlanışı

2 bardak yulaf // ¼ bardak çiğ badem // ¾ bardak çiğ karabuğday // ¾ bardak ay çekirdeği // ¼ bardak zeytinyağı // ¼ bardak bal // 1 çay kaşığı tuz // 1 çay kaşığı tarçın // 1 tatlı kaşığı sıvı vanilya // ¼ bardak kuru meyve

Bütün malzemeleri bir kapta karıştır ve pişirme kağıdı serdiğin fırın tepsisi üzerine eşit olarak dağıt. Önceden 180 dereceye ısıttığın fırında yaklaşık 1 saat boyunca her 15-20 dakikada bir karıştırarak pişir. Soğuduktan sonra kuru meyveleri ekle. Süt veya yoğurt ile servis edebilirsin.

Afiyet olsun!