ŞEKERSİZ KAKAOLU PUDİNG

AvokadoPuding4.jpg

Hakkımda bir şey bilmeniz gerekiyorsa o da cimri olduğumdur. En sevdiğim alışveriş pazar ve market alışverişidir, promosyona girmiş ürünlere hep dikkat ederim, her zaman aldığım bir şeye 50 kuruş bile zam geldiyse hemen fark ederim ve mümkün mertebe kazık yememeye çalışırım. Bu da bazen sevdiğim şeyleri ender aldığım anlamına geliyor. Mesela avokado. En son ne zaman avokado yedim diye düşündüm de, cevabını bulamadım. Artık marketlerde her mevsim her şeyi bulabiliyoruz ama bunun normal olmadığını biliyoruz, yani yazın ortasında bir kafede taze portakal suyu isterseniz ve tadını beğenmezseniz hiç şaşırmayın. En son bıraktığımda portakal kış meyvesiydi. Eğer her şeyi her zaman bulabildiğimizden meyve ve sebzelerin gerçek mevsimlerini unuttuysanız size önerim pazara gitmeniz. Bu aralar bol bol süt mısır, barbunya, bezelye, bamya, şeftali, kavun, karpuz bulacaksınız. Bir de avokado.

Şansıma geçenlerde Beşiktaş Pazarı'na alışverişe gittiğimizde tanesi 3.5 liraya yumuşacık avokadolar buldum, önce bir şüpheyle yaklaştım ama yanımdaki şef arkadaşım bunlar iyi deyince ikişer tane aldım. Keşke daha çok alabilip buzluğa atabilsem ama maalesef buzluğa girecek cins bir meyve (yoksa sebze mi?) değil. 

Bu incecik kabuklu avokadolar o kadar yumuşaklardı ki bir gün daha tezgahta kalsalar iyice kararıp çöp olacaklardı. Oturup kaşık kaşık ikisini de yemek istemediğim için -aslında çok da iyi bir fikir olabilirmiş- bari birini kaç zamandır denemek istediğim puding tarifinde kullanayım dedim. Yine aynı alışverişte aldığım yumuşacık yerli muzlarla çok iyi bir kıvam yakalayacağımı düşünüp hep denemek istediğim avokadolu pudingi yapmak için kolları sıvadım. Bu öyle ciddi bir şeflik istemeyen, sadece malzemelerin birbirleriyle oranını iyi tutturmanız gereken çok kolay bir şekersiz tatlı tarifi. Hem de çocuklara kolaylıkla yedirebileceğiniz ve bence canınız tatlı istediğinde çok da tatmin edecek bir puding. 

AvokadoPuding3.jpg

Malzemeler & Hazırlanışı (2 kişilik)

1.5 orta boy yumuşak avokado / 2 muz / 1 tatlı kaşığı sıvı vanilya / 1 çorba kaşığı kakao

Bütün malzemeleri mutfak robotundan geçir, servis etmeden önce buzdolabında beklet. Üzerini istediğin gibi süsle.

Afiyet olsun!