top of page

SPORU YAŞAM TARZI YAPMANIN 6 YOLU

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2019

Spor yapmayı sevmiyorum ama fit bir vücuda sahip olmak istiyorum diyenlerden misiniz? Bunun aslında bir yolu var; Heidi Klum genlerine sahip olmak. Ancak söz konusu durum bu değilse, spor yapmak zorundasınız. Düzenli spor yapanlara imrenmeyi bırakıp, keyifle spor yapmak isteyenler için sporu yaşam tarzı haline getirmenin yolları burada.


Sevdiğin sporu bul

Eğer siz de 10 kere spor salonuna yazılıp üyeliğinizi yaktıysanız, spor salonlarının size göre olmadığı kuvvetle muhtemel. İşin sırrı sevdiğiniz sporu bulmakta, bu belki yoga, belki ağırlık antrenmanı yapmak, belki de yüzmek. Unutmayın spor tek bir şeyle limitli değildir, dans da spordur, sıkı yürüyüş de. Sevdiğiniz şeyi bulduktan sonra spor yapıp yapmadığınızı düşünmeyeceksiniz bile.


Uzaklara bakma

İster spor salonu olsun ister yoga veya Pilates stüdyosu, eğer spor yaptığınız yer evinize veya iş yerinize yakın değilse düzenli gitme ihtimaliniz oldukça düşük. Spora gitmeniz 45 dakikanızı alıyorsa, hele ki İstanbul trafiğinde bunun rahatlıkla iki katına çıkma ihtimali varsa, üyeliğinizi yaptırırken sahip olduğunuz motivasyon zamanla düşecektir. Siz siz olun, ya iş öncesi veya sonrası gidebileceğiniz yakınlıkta, ya da evinize yürüme mesafesinde bir yere yazılın. Bu şekilde, yoğun günleriniz içinde bir de ne zaman spora zaman ayıracağınızı düşünmeniz gerekmez, çünkü spor her zaman burnunuzun dibinde.


Arkadaşınla spor yap

Bir elin sesi var, iki elin sesi var deyimi spor için de geçerli. En iyi motivasyon bir arkadaşla aynı şeye baş koyup birlikte ilerlemek. Birlikte spor yapmanın psikolojisi bambaşka, hem karşınızdaki kişiye karşı sorumlu olma duygusu, hem de tatlı bir rekabet ortamı sizi daha motive edecek, sporu daha da eğlenceli kılacak. Üstelik özel hocadan ders almak istiyorsanız birlikte ders alacağınız için maliyeti de düşüreceksiniz.


Yeni bir şey dene

Yenilik hem bedenimizi hem zihnimizi taze tutar. Eğer düzenli yoga yapıyorsanız bir ay yoga pratiğinize koşuyu da ekleyin. Veya belki hep at binmeyi merak ettiniz, ders almaya başlayın. Birkaç ayda bir yeni bir spor türü deneyin, belki de uzun süredir aşık olacağınız sporu bulacaksınız.


Yürümek de spordur

Haftanın dört günü salona gitmek hem yoğun iş temposu hem de motivasyon açısından zor olabilir, ancak her zaman yürüyebilirsiniz. Bir gün salonu kaçırdığınız için kendinize kızmayın, o gün daha fazla yürümeye, asansör yerine merdiven kullanmaya çalışın, bir bakmışsınız gün sonunda 7-8km yürümüşsünüz bile.


Bakış açını değiştir

Sporu zayıflamak amaçlı yapmayı, ve özellikle yazdan iki ay önce spora başlamayı bırakın. Sağlıklı ve güçlü bir beden kuvvetli bir bağışıklık sistemi, ileri yaşlarda kemiklerinizi koruyacak kuvvetli kaslar, ağrımayan sırt, diz ve boyun için temel yaratmak demek. Kendinize sporu bedeninizi dinç tutmak için yaptığınızı hatırlatın, kilo vermek için değil.

433 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page